Изграждане на STEM център
във Второ основно училище „Св. Паисий Хилендарски“ гр. Раднево

Оперативна програма Национален план за възстановяване и устойчивост BG-RRP-1.015 – „Училищна STEM среда“
На 30.06.2023 г. Педагогичският съвет утвърди Концептия за изграждане на училищна STEM среда. Избрани бяха:
Направление 1: Природни науки
Направление 2: Математика и информатика
Училищният STEM център ще бъде изграден в направленията „Природни науки“, „Математика и информатика“. Ще бъдат изградени 5 /пет/ високотехнологични оборудвани и свързани класни стаи като част от STEM средата. STEM центърът ще включва два кабинета по 54 кв. м: по природни науки и по математика и информатика. Той ще бъде изграден на третия етаж на училището. Две от ВОСКС ще бъдат разположени в STEM кабинетите, а останалите три в класни стаи на втория етаж на училището. Училищната STEM среда ще включва и прилежащо коридорно пространство с обособен кът за четене. Дейността на STEM центъра ще бъде насочена към преподаване на учебните предмети Човекът и природата, Физика и астрономия, Химия и опазване на околната среда, Биология и здравно образование, Математика. Основната ни цел е в рамките на проекта да се създаде подходяща среда, чрез която да се повиши дигиталната грамотност и мотивацията за учене и да се насърчи интереса и развиването на умения в дисциплините и областите, свързани с природните науки и информационните технологии. Създаването на подходящата физическа среда ще допринесе за поддържане на интереса към ученето посредством различни и иновативни подходи, а така децата ще придобиват и развиват нови умения и преживявания.
Изграждането на STEM среда в направлението природни науки ще позволи на учениците да постигнат интеграция на теорията в практиката, ще се създаде среда, в която детето ще бъде свой собствен учител, изследовател и пътешественик в областите на науката. Целта на подобна среда е да разчупим модела и да приемем разбирането, че обучението надхвърля рамките на училището. Да подкрепим децата в опознаването на техните интереси и таланти, да бъдем креативни в нашите уроци, като ги направим забавни и интересни, да преподаваме умения по начина по който ще бъдат използвани в реалния свят. Идеята е да бъде създадено пространство за наука и игра. Новоизградените STEM кабинети и прилежащото коридолно пространство ще може да се използва както за занимания по извънкласни дейности, така и за редовните часове в задължителната подготовка. Не се предвижда закупуването на допълнтелно специализрано оборудване.
За осигуряване на изпълнението на идеята за изграждане на STEM среда са предвидени мерки за осигуряване на нейната устойчивост. Електрическата инсталация на пространството, в което се предвижда да бъде изградена STEM средата е съобразена с характеристиките и количеството на новото оборудване. Наличната електрическа инсталация е способна да поеме натоварването на новото оборудване. За осигуряване работоспособността на оборудването са предвидени UPS, разклонители със защита от колебания в електричеството. Закупеното оборудване за STEM и ВОСКС ще бъде в комплект със съответния софтуер на кабинетите. С оглед устойчивост на идеята за изграждане на кабинетите, софтуерът ще бъде с дългосрочна поддръжка. Ще бъдат осигурени необходимите консумативи за кабинетите. Цялото закупено оборудване ще бъде ново и неупотребявано, отговоря на стандартите в Република България и ЕС относно техническа експлоатация, пожаробезопасност и норми за безопасност. Периодът на гаранцията за оборудването е 2 години, ще бъде проведен инструктаж за работа с оборудването, предвиждаме обучение на учителите по STEM и обмяна на опит с други училища.
BG-RRP-1.015 – Училищна STEM среда“ по НПВУ на Р. България